CUI Inc. VHK200W-Q24-S12-DIN
VHK200W-Q24-S12-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK200W-Q24-S12-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 200W
Datasheet Download
VHK200W-Q24-S12-DIN.pdf
Availability of VHK200W-Q24-S12-DIN
QUANTITY
VHK200W-Q24-S12-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK200W-Q24-S12-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK200W-Q24-S12-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationVHK200W-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductHigh-Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelVHK200W-Q24-S12-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK200W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input10 ~ 36 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 16.7A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)200W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max200W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK200W-Q24-S12-DIN
Related LinksVHK200W-Q, VHK200W-Q24-S12-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK200W-Q24-S12-DIN Details Description
Related parts for VHK200W-Q24-S12-DIN
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS DBL LOCK NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
GDT 470V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 175X69.3MM 48VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 100V TO-83 datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf