NorComp 172-E15-201-001
172-E15-201-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-201-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-201-001.pdf
Availability of 172-E15-201-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E15-201-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-201-001
Internal Part NumberEIS-172-E15-201-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-201-001
Related Links172-E15, 172-E15-201-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-201-001 Details Description
Related parts for 172-E15-201-001
CONN SPRING 37POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.36KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
SOLDER IN TUBE 1.2MM LEAD FREE datasheet.pdf