NorComp 172-E15-202R021
172-E15-202R021 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-202R021
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-202R021.pdf
Availability of 172-E15-202R021
QUANTITY
172-E15-202R021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-202R021
Internal Part NumberEIS-172-E15-202R021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-202R021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-20zRzz1.pdf
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-202R021
Related Links172-E15, 172-E15-202R021 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-202R021 Details Description
Related parts for 172-E15-202R021
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf