NorComp 172-E15-203R011
172-E15-203R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-203R011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-203R011.pdf
Availability of 172-E15-203R011
QUANTITY
172-E15-203R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-203R011
Internal Part NumberEIS-172-E15-203R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E15-203R011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E15-20zRzz1.pdf172-E15-20zRzz1.stp172-E15-20zRzz1.igs
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-203R011
Related Links172-E15, 172-E15-203R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-203R011 Details Description
Related parts for 172-E15-203R011
CONN HEADER 3POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 3A TUMT6 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.070 T/H GOLD datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf