NorComp 172-E25-111-031
172-E25-111-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-111-031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-111-031.pdf
Availability of 172-E25-111-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-111-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-111-031
Internal Part NumberEIS-172-E25-111-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-111-031
Related Links172-E25, 172-E25-111-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-111-031 Details Description
Related parts for 172-E25-111-031
INDUCT ARRAY 2 COIL 465.8UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.43UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 20POS datasheet.pdf
X4 SATA M CBL ASSY - 0.5M KEY 7 datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf