NorComp 172-E25-112-911
172-E25-112-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-112-911
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-112-911.pdf
Availability of 172-E25-112-911
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-112-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-112-911
Internal Part NumberEIS-172-E25-112-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-112-911
Related Links172-E25, 172-E25-112-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-112-911 Details Description
Related parts for 172-E25-112-911
IC SECURITY CTRLR 8/16BIT MFC5.8 datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HOT MELT ADHESIVE 1 = 11LB BOX datasheet.pdf
ADC 14BIT DUAL 80MSPS 64HVQFN datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SOD-123 datasheet.pdf
RAM datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 400VDC datasheet.pdf