NorComp 172-E25-113R001
172-E25-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-113R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-113R001.pdf
Availability of 172-E25-113R001
QUANTITY
172-E25-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-113R001
Internal Part NumberEIS-172-E25-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E25-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E25-113Rzz1.pdf172-E25-113Rzz1.stp172-E25-113Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-113R001
Related Links172-E25, 172-E25-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-113R001 Details Description
Related parts for 172-E25-113R001
IC 10 BIT QUAD ADC 32-TSSOP datasheet.pdf
TERM LK FORK EXP VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
UPS 1000VA 8OUT LCD DISP USB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE YLW DUAL BLK datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
MCX-MCX STRT PLG RG-316 48" datasheet.pdf
900 MHz RF Transceiver IC datasheet.pdf