NorComp 172-E25-212-001
172-E25-212-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-212-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-212-001.pdf
Availability of 172-E25-212-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E25-212-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-212-001
Internal Part NumberEIS-172-E25-212-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-212-001
Related Links172-E25, 172-E25-212-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-212-001 Details Description
Related parts for 172-E25-212-001
CONN DIN RECEPT 96POS VERT PCB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A D2PAK datasheet.pdf
Crystal 16.8000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 2W 0.62 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 15A 8VQFN datasheet.pdf
DIGITAL INPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
3300UF 63V 30X40MM 105C 10000H datasheet.pdf