NorComp 172-E25-213R001
172-E25-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-213R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-213R001.pdf
Availability of 172-E25-213R001
QUANTITY
172-E25-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-213R001
Internal Part NumberEIS-172-E25-213R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E25-213R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E25-213Rzz1.pdf172-E25-213Rzz1.stp172-E25-213Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-213R001
Related Links172-E25, 172-E25-213R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-213R001 Details Description
Related parts for 172-E25-213R001
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TX 915MHZ 200MW 28TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 0.6A VCT20 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf