NorComp 172-E25-213R911
172-E25-213R911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E25-213R911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E25-213R911.pdf
Availability of 172-E25-213R911
QUANTITY
172-E25-213R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E25-213R911
Internal Part NumberEIS-172-E25-213R911
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E25-213R911 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E25-213Rzz1.pdf172-E25-213Rzz1.stp172-E25-213Rzz1.igs
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E25-213R911
Related Links172-E25, 172-E25-213R911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E25-213R911 Details Description
Related parts for 172-E25-213R911
RES SMD 560K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POSI-LOK HSG.250-5 POS RAST5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS TIN datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1A SOD57 datasheet.pdf