NorComp 172-E37-111-031
172-E37-111-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-111-031
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-111-031.pdf
Availability of 172-E37-111-031
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E37-111-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-111-031
Internal Part NumberEIS-172-E37-111-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-111-031
Related Links172-E37, 172-E37-111-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-111-031 Details Description
Related parts for 172-E37-111-031
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 16V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V SOT323 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 24V 5V +/-12V 200W datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOW PEAK DUAL ELEMENT 125A 250V datasheet.pdf