NorComp 172-E37-112-031
172-E37-112-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-112-031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-112-031.pdf
Availability of 172-E37-112-031
QUANTITY
172-E37-112-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-112-031
Internal Part NumberEIS-172-E37-112-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-112-031
Related Links172-E37, 172-E37-112-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-112-031 Details Description
Related parts for 172-E37-112-031
CAP ALUM 56000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CABINET ALUMINUM GRAY 3"L X 5"W datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLK 3POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MOD CBL 12FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf