NorComp 172-E37-202R001
172-E37-202R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-202R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E37-202R001.pdf
Availability of 172-E37-202R001
QUANTITY
172-E37-202R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-202R001
Internal Part NumberEIS-172-E37-202R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E37-202R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E37-20zRzz1.pdf
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-202R001
Related Links172-E37, 172-E37-202R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-202R001 Details Description
Related parts for 172-E37-202R001
CAP CER 24PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 16A datasheet.pdf
RES 2K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/8" GN/YW 250' datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 10% 400 VDC RAD datasheet.pdf
2.7 V, 800 レA, 80 MHz Rail-to-Rail I/O Amplifiers IC datasheet.pdf