EPCOS (TDK) B41895A7278M
B41895A7278M picture photo
Mfg. Part Number
B41895A7278M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
B41895A7278M.pdf
Availability of B41895A7278M
QUANTITY
B41895A7278M Order Process
Ship out your order
Specifications of B41895A7278M
Internal Part NumberEIS-B41895A7278M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB41895
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current3.59A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B41895A7278M
Related LinksB41895, B41895A7278M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B41895A7278M Details Description
Related parts for B41895A7278M
TOOL CRIMPER 14-22AWG AMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf