NorComp 172-E37-211-031
172-E37-211-031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-211-031
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-211-031.pdf
Availability of 172-E37-211-031
QUANTITY
172-E37-211-031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-211-031
Internal Part NumberEIS-172-E37-211-031
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-211-031
Related Links172-E37, 172-E37-211-031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-211-031 Details Description
Related parts for 172-E37-211-031
RES SMD 7.5M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 38MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
WRITER ONLY FOR 1420EZ-STAND datasheet.pdf
CCP BASE 1 POLE 70A CF PANEL BOA datasheet.pdf