NorComp 172-E50-103R001
172-E50-103R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-103R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-103R001.pdf
Availability of 172-E50-103R001
QUANTITY
172-E50-103R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-103R001
Internal Part NumberEIS-172-E50-103R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E50-103R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E50-10zRzz1.pdf172-E50-10zRzz1.stp172-E50-10zRzz1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-103R001
Related Links172-E50, 172-E50-103R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-103R001 Details Description
Related parts for 172-E50-103R001
FIXED IND 330UH 720MA 1.09 OHM datasheet.pdf
MODULE VACUUM FLUORESCENT DISPLY datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
AM60026-32 BALL PLUNGER datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 14' datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC HALL SENSOR SWITCH SIP-3 datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 11POS datasheet.pdf