NorComp 172-E50-113R001
172-E50-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-113R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-113R001.pdf
Availability of 172-E50-113R001
QUANTITY
172-E50-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-113R001
Internal Part NumberEIS-172-E50-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E50-113R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E50-113Rzz1.pdf172-E50-113Rzz1.stp172-E50-113Rzz1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-113R001
Related Links172-E50, 172-E50-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-113R001 Details Description
Related parts for 172-E50-113R001
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE 30COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC DVR FULL BRIDGE HI/LOW 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf