NorComp 172-E50-202R001
172-E50-202R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-202R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-202R001.pdf
Availability of 172-E50-202R001
QUANTITY
172-E50-202R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-202R001
Internal Part NumberEIS-172-E50-202R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E50-202R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E50-20zRzz1.pdf
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-202R001
Related Links172-E50, 172-E50-202R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-202R001 Details Description
Related parts for 172-E50-202R001
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
AMP MCP1.2-CLEAN BODY SWS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 463POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 34POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SW MINI SPDT LNG HNG LEVER 250V datasheet.pdf