NorComp 172-E50-211-911
172-E50-211-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-211-911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-211-911.pdf
Availability of 172-E50-211-911
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-211-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-211-911
Internal Part NumberEIS-172-E50-211-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-211-911
Related Links172-E50, 172-E50-211-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-211-911 Details Description
Related parts for 172-E50-211-911
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.9 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 330 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 5% 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf