NorComp 172-E50-211R011
172-E50-211R011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-211R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-211R011.pdf
Availability of 172-E50-211R011
QUANTITY
172-E50-211R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-211R011
Internal Part NumberEIS-172-E50-211R011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-211R011
Related Links172-E50, 172-E50-211R011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-211R011 Details Description
Related parts for 172-E50-211R011
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40CDIP datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
INTERFACE MODULE PIN STRIP 64POS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC TRANSMIT/RCVR SWITCH 56-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT6906UCADJ-T datasheet.pdf
HEAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf