Honeywell Sensing and Productivity Solutions 173-503LBD-302
173-503LBD-302 picture photo
Mfg. Part Number
173-503LBD-302
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 50K OHM SMD 0805
Datasheet Download
173-503LBD-302.pdf
Availability of 173-503LBD-302
QUANTITY
173-503LBD-302 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-503LBD-302
Internal Part NumberEIS-173-503LBD-302
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series173
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C50k
Resistance Tolerance±2%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854000K
Operating Temperature-60°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-503LBD-302
173-503LBD-302 Details Description
Related parts for 173-503LBD-302
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1608 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC AMP WIFI/WIMAX 5.7GHZ 3X3MM datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
SM06-RPSS, ROPE PULLEY SS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 96POS datasheet.pdf