Vishay/Dale IHSM4825PJ271L
IHSM4825PJ271L picture photo
Mfg. Part Number
IHSM4825PJ271L
Brief Description
FIXED IND 270UH 410MA 1.77 OHM
Datasheet Download
IHSM4825PJ271L.pdf
Availability of IHSM4825PJ271L
QUANTITY
IHSM4825PJ271L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHSM4825PJ271L
Internal Part NumberEIS-IHSM4825PJ271L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesIHSM-4825
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±15%
Current Rating410mA
Current - Saturation300mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.77 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.540" L x 0.250" W (13.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)0.225" (5.72mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHSM4825PJ271L
Related LinksIHSM482, IHSM4825PJ271L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHSM4825PJ271L Details Description
Related parts for IHSM4825PJ271L
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RING 24-26 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 200MA SOD523F datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 20NS 64QFP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 390MA 1.105 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf