NorComp 173-E15-111R001
173-E15-111R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-111R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-111R001.pdf
Availability of 173-E15-111R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E15-111R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-111R001
Internal Part NumberEIS-173-E15-111R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-111R001
Related Links173-E15, 173-E15-111R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-111R001 Details Description
Related parts for 173-E15-111R001
RES SMD 5.76KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 125MHZ 24-QFN datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 40A 90-140VAC datasheet.pdf
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAN TC100 FEMALE CONTACT 16MM datasheet.pdf