NorComp 173-E15-113R001
173-E15-113R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-113R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-113R001.pdf
Availability of 173-E15-113R001
QUANTITY
173-E15-113R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-113R001
Internal Part NumberEIS-173-E15-113R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model173-015-112Rzz1.pdf173-015-112Rzz1.stp173-015-112Rzz1.igs
Standard Package80
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-113R001
Related Links173-E15, 173-E15-113R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-113R001 Details Description
Related parts for 173-E15-113R001
TRANS NPN 120MA 15V 9GHZ SOT23 datasheet.pdf
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 19POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL BUFF 16-TSSOP datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC/DC 15W 5V 3.0A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BROWN 100' datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 95MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.16UF RADIAL datasheet.pdf