NorComp 173-E15-211R001
173-E15-211R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-211R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-211R001.pdf
Availability of 173-E15-211R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E15-211R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-211R001
Internal Part NumberEIS-173-E15-211R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-211R001
Related Links173-E15, 173-E15-211R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-211R001 Details Description
Related parts for 173-E15-211R001
SIDAC 104-118V 1A DO15 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PNEUM FLOW RESTRICT UNIDIRECT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN TERMINAL STRIP .375" 2CIRC datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 120NS 64FBGA datasheet.pdf
LUP 10.16/04/90V 3.2SN GY BX datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf