Preci-Dip 802-V3-054-12-002101
802-V3-054-12-002101 picture photo
Mfg. Part Number
802-V3-054-12-002101
Brief Description
CONN HDR 54POS 0.100 T/H
Datasheet Download
802-V3-054-12-002101.pdf
Availability of 802-V3-054-12-002101
QUANTITY
802-V3-054-12-002101 Order Process
Ship out your order
Specifications of 802-V3-054-12-002101
Internal Part NumberEIS-802-V3-054-12-002101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package70
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.141" (3.60mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)802-V3-054-12-002101
Related Links802-V3-054, 802-V3-054-12-002101 Datasheet, Preci-Dip Distributor
802-V3-054-12-002101 Details Description
Related parts for 802-V3-054-12-002101
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 2000W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS SINGLE TIN datasheet.pdf