NorComp 173-E25-111R141
173-E25-111R141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E25-111R141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E25-111R141.pdf
Availability of 173-E25-111R141
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E25-111R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E25-111R141
Internal Part NumberEIS-173-E25-111R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E25-111R141
Related Links173-E25, 173-E25-111R141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E25-111R141 Details Description
Related parts for 173-E25-111R141
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 48V 1.04A 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf