NorComp 173-E37-212-141
173-E37-212-141 picture photo
Mfg. Part Number
173-E37-212-141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E37-212-141.pdf
Availability of 173-E37-212-141
QUANTITY
173-E37-212-141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E37-212-141
Internal Part NumberEIS-173-E37-212-141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E37-212-141
Related Links173-E37, 173-E37-212-141 Datasheet, NorComp Distributor
173-E37-212-141 Details Description
Related parts for 173-E37-212-141
RES TEMP SENS 47 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS FREE HANGING datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 625MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf