NorComp 173-E50-111R001
173-E50-111R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E50-111R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E50-111R001.pdf
Availability of 173-E50-111R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E50-111R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E50-111R001
Internal Part NumberEIS-173-E50-111R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E50-111R001
Related Links173-E50, 173-E50-111R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E50-111R001 Details Description
Related parts for 173-E50-111R001
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.3A 9MICROBUMP datasheet.pdf
RES SMD 8.45 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf