NorComp 173-E50-213R001
173-E50-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E50-213R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E50-213R001.pdf
Availability of 173-E50-213R001
QUANTITY
173-E50-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E50-213R001
Internal Part NumberEIS-173-E50-213R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model173-050-212Rzz1.pdf173-E50-213Ryy1.stp173-E50-213Ryy1.igs
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E50-213R001
Related Links173-E50, 173-E50-213R001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E50-213R001 Details Description
Related parts for 173-E50-213R001
TERM BLOCK PCB 36POS 5.08MM OR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 300W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM BLUE, 12.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
MINICOM SMART 116 16-PORT CAT5 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.36UF RADIAL datasheet.pdf