Vishay/Sprague 173D104X9035U
173D104X9035U picture photo
Mfg. Part Number
173D104X9035U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D104X9035U.pdf
Availability of 173D104X9035U
QUANTITY
173D104X9035U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D104X9035U
Internal Part NumberEIS-173D104X9035U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D104X9035U
Related Links173D10, 173D104X9035U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D104X9035U Details Description
Related parts for 173D104X9035U
Connector Receptacle, Bottom Entry 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 6USMD datasheet.pdf
IC LINE DVR/RCVR MULT-CH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf