Vishay/Sprague 173D105X5020U
173D105X5020U picture photo
Mfg. Part Number
173D105X5020U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D105X5020U.pdf
Availability of 173D105X5020U
QUANTITY
173D105X5020U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D105X5020U
Internal Part NumberEIS-173D105X5020U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D105X5020U
Related Links173D10, 173D105X5020U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D105X5020U Details Description
Related parts for 173D105X5020U
IC DELAY LINE 10TAP 250NS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A TO220-3 datasheet.pdf
IC CURR LIMIT SWITCH SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 17.02MM datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 144MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039 UF 20% 300 VAC R datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf