Vicor Corporation V300C5M50BG2
V300C5M50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300C5M50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V300C5M50BG2.pdf
Availability of V300C5M50BG2
QUANTITY
V300C5M50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C5M50BG2
Internal Part NumberEIS-V300C5M50BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C5M50BG2
Related LinksV300C5, V300C5M50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C5M50BG2 Details Description
Related parts for V300C5M50BG2
JUMPER-H9991TR/1852RD/H9991TR 4" datasheet.pdf
LED DOME 10MM BA9S 636NM SUP RED datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 45POS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SOCKET CRIMP 20-22AWG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
BEVEL 6.00MM 800 datasheet.pdf