Vishay/Sprague 173D106X0002UWE3
173D106X0002UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D106X0002UWE3
Brief Description
CAP TANT 10UF 2V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D106X0002UWE3.pdf
Availability of 173D106X0002UWE3
QUANTITY
173D106X0002UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X0002UWE3
Internal Part NumberEIS-173D106X0002UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X0002UWE3
Related Links173D106X, 173D106X0002UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X0002UWE3 Details Description
Related parts for 173D106X0002UWE3
WASHER FLAT #6 NYLON datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 31POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICROFIT 30 PLUG DR PNLMNT 10CKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf