Vishay/Sprague 173D106X0010V
173D106X0010V picture photo
Mfg. Part Number
173D106X0010V
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D106X0010V.pdf
Availability of 173D106X0010V
QUANTITY
173D106X0010V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X0010V
Internal Part NumberEIS-173D106X0010V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X0010V
Related Links173D10, 173D106X0010V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X0010V Details Description
Related parts for 173D106X0010V
JUMPER-H1503TR/A3048A/H1503TR 4" datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 10-15AT JST XHP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS SMD TIN NAT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 1"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 850/1310NM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORKING HARDWARE datasheet.pdf
1G DDR2-800 X8 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V THRU HOLE datasheet.pdf