Vishay/Sprague 173D106X9002UW
173D106X9002UW picture photo
Mfg. Part Number
173D106X9002UW
Brief Description
CAP TANT 10UF 2V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D106X9002UW.pdf
Availability of 173D106X9002UW
QUANTITY
173D106X9002UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D106X9002UW
Internal Part NumberEIS-173D106X9002UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D106X9002UW
Related Links173D106, 173D106X9002UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D106X9002UW Details Description
Related parts for 173D106X9002UW
CAP TANT 22UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CHASSIS STEEL GRAY 14"L X 17"W datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.44GHZ SOT23-6 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 26POS FLAT CABLE datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .635MM SMT datasheet.pdf
SENS ACCLRMTR 3-AXIS 500G datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf