Vishay/Sprague 173D187X9006YE3
173D187X9006YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D187X9006YE3
Brief Description
CAP TANT 180UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D187X9006YE3.pdf
Availability of 173D187X9006YE3
QUANTITY
173D187X9006YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D187X9006YE3
Internal Part NumberEIS-173D187X9006YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D187X9006YE3
Related Links173D187, 173D187X9006YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D187X9006YE3 Details Description
Related parts for 173D187X9006YE3
CONN HEADER PHD TOP 12POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT MASTER DEV 916MHZ ES RS232 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 3015 datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 28POS datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A MPG06 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf