Vishay/Sprague 173D225X9050WE3
173D225X9050WE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D225X9050WE3
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D225X9050WE3.pdf
Availability of 173D225X9050WE3
QUANTITY
173D225X9050WE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X9050WE3
Internal Part NumberEIS-173D225X9050WE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X9050WE3
Related Links173D225, 173D225X9050WE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X9050WE3 Details Description
Related parts for 173D225X9050WE3
RES 133 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUNING SET MULTI TIPS 25PC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH UNIT ESTOP NO-LITE 30DIA datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CABLE 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf