Vishay/Sprague 173D227X9006Y
173D227X9006Y picture photo
Mfg. Part Number
173D227X9006Y
Brief Description
CAP TANT 220UF 6V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D227X9006Y.pdf
Availability of 173D227X9006Y
QUANTITY
173D227X9006Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D227X9006Y
Internal Part NumberEIS-173D227X9006Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D227X9006Y
Related Links173D22, 173D227X9006Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D227X9006Y Details Description
Related parts for 173D227X9006Y
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WATER CHILLER EB RACK SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 6 POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf