Vishay/Sprague 173D274X9050U
173D274X9050U picture photo
Mfg. Part Number
173D274X9050U
Brief Description
CAP TANT 0.27UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D274X9050U.pdf
Availability of 173D274X9050U
QUANTITY
173D274X9050U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D274X9050U
Internal Part NumberEIS-173D274X9050U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D274X9050U
Related Links173D27, 173D274X9050U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D274X9050U Details Description
Related parts for 173D274X9050U
FIXED IND 15NH 350MA 410 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 80POS VERT SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS DIP TIN GRAY datasheet.pdf