Vishay/Sprague 173D334X0035U
173D334X0035U picture photo
Mfg. Part Number
173D334X0035U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.33UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D334X0035U.pdf
Availability of 173D334X0035U
QUANTITY
173D334X0035U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D334X0035U
Internal Part NumberEIS-173D334X0035U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D334X0035U
Related Links173D33, 173D334X0035U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D334X0035U Details Description
Related parts for 173D334X0035U
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RES 330 OHM 5% 5W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 700MA 620.1 MOHM datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CRYSTAL 3.579545MHZ 18PF THRU datasheet.pdf