| Internal Part Number | EIS-ATM90E32AS-AU-R | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | ATM90E3x Appl Note | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Energy Metering | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Input Impedance | 50 kOhm, 80 kOhm, 120 kOhm | |
| Measurement Error | 0.5% | |
| Voltage - I/O High | 3.2V, 5.5V | |
| Voltage - I/O Low | 0.4V, 0.8V | |
| Current - Supply | 13mA | |
| Voltage - Supply | 2.8 V ~ 3.6 V | |
| Meter Type | 3 Phase | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 48-TQFP | |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ATM90E32AS-AU-R | |
| Related Links | ATM90E3, ATM90E32AS-AU-R Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 746285-4 | CONN IDC SOCKET 20POS W/POL 15AU | datasheet.pdf | |