Vishay/Sprague 173D335X9050X
173D335X9050X picture photo
Mfg. Part Number
173D335X9050X
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D335X9050X.pdf
Availability of 173D335X9050X
QUANTITY
173D335X9050X Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D335X9050X
Internal Part NumberEIS-173D335X9050X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D335X9050X
Related Links173D33, 173D335X9050X Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D335X9050X Details Description
Related parts for 173D335X9050X
FUSEBLOCK 2POLE 10MMX38MM DNRAIL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 4KOHM GLASS PROBE datasheet.pdf
LED OSLON NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 560 OHM 16SOIC datasheet.pdf