Panasonic Electronic Components ECW-H16113JVB
ECW-H16113JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16113JVB
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16113JVB.pdf
Availability of ECW-H16113JVB
QUANTITY
ECW-H16113JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16113JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16113JVB
PackagingBulk
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.906" L x 0.335" W (23.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16113JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16113JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16113JVB Details Description
Related parts for ECW-H16113JVB
CARDEDGE 50POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IGBT 1200V 170A 830W SOT227 datasheet.pdf
RES 2.10K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ZFV SENSHEAD FOV 50-90MM IP67 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf