Vishay/Sprague 173D395X0015VWE3
173D395X0015VWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D395X0015VWE3
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 15V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D395X0015VWE3.pdf
Availability of 173D395X0015VWE3
QUANTITY
173D395X0015VWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X0015VWE3
Internal Part NumberEIS-173D395X0015VWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X0015VWE3
Related Links173D395X, 173D395X0015VWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X0015VWE3 Details Description
Related parts for 173D395X0015VWE3
IC MPU MPC83XX 533MHZ 740TBGA datasheet.pdf
SENSOR PROX SCR-NC 90-250V 15MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 SMD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf