Vishay/Sprague 173D395X9010V
173D395X9010V picture photo
Mfg. Part Number
173D395X9010V
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D395X9010V.pdf
Availability of 173D395X9010V
QUANTITY
173D395X9010V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X9010V
Internal Part NumberEIS-173D395X9010V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X9010V
Related Links173D39, 173D395X9010V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X9010V Details Description
Related parts for 173D395X9010V
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.53A 152 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf