Vishay/Sprague 173D395X9020VE3
173D395X9020VE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D395X9020VE3
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D395X9020VE3.pdf
Availability of 173D395X9020VE3
QUANTITY
173D395X9020VE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X9020VE3
Internal Part NumberEIS-173D395X9020VE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X9020VE3
Related Links173D395, 173D395X9020VE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X9020VE3 Details Description
Related parts for 173D395X9020VE3
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 390 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS R/A datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 1X132" S VFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
POSITIONER SPRING LOADED datasheet.pdf
46 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN 22POS 0.8MM SMT datasheet.pdf