Vishay/Sprague 173D474X0025UWE3
173D474X0025UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D474X0025UWE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D474X0025UWE3.pdf
Availability of 173D474X0025UWE3
QUANTITY
173D474X0025UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D474X0025UWE3
Internal Part NumberEIS-173D474X0025UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D474X0025UWE3
Related Links173D474X, 173D474X0025UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D474X0025UWE3 Details Description
Related parts for 173D474X0025UWE3
CONN RING 16-22 AWG #6 RED PIDG datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 735MA 260 MOHM TH datasheet.pdf