Vishay/Sprague 173D475X0035WE3
173D475X0035WE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D475X0035WE3
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D475X0035WE3.pdf
Availability of 173D475X0035WE3
QUANTITY
173D475X0035WE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X0035WE3
Internal Part NumberEIS-173D475X0035WE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X0035WE3
Related Links173D475, 173D475X0035WE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X0035WE3 Details Description
Related parts for 173D475X0035WE3
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 44.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 37.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR 2X2 RECEPT datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 9"X2.3" 5PC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf