Vishay/Sprague 173D475X5035W
173D475X5035W picture photo
Mfg. Part Number
173D475X5035W
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D475X5035W.pdf
Availability of 173D475X5035W
QUANTITY
173D475X5035W Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X5035W
Internal Part NumberEIS-173D475X5035W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X5035W
Related Links173D47, 173D475X5035W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X5035W Details Description
Related parts for 173D475X5035W
IDC CABLE - MPK14K/MC14M/X datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.7NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 90MM datasheet.pdf
19.81MM X 13.21MM 1=25/PK datasheet.pdf